Az emberek egészsége és biztonsága a legfontosabb
2020. július 23., csütörtökEgészségügyi ellátást, szociális rendszert és infrastrukturális beruházásokat érintő határozatokat hozott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egészségügyi ellátást, szociális rendszert és infrastrukturális beruházásokat érintő határozatokat hozott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
„A koronavírus-járvány a világ sok országában, sőt, Románia sok megyéjében az egészségügyi rendszer összeomlását eredményezte. Háromszéken – a kezdeti nehézségek után – sikerült a járvány terjedését lelassítani, ezzel időt nyertünk, hogy az egészségügyi rendszert kellően felkészíthessük. Ugyanakkor egy újabb járványhullám veszélye továbbra is fennáll, tehát elővigyázatosnak kell lennünk. A háromszéki emberek egészségének és biztonságának védelme mindennél fontosabb, ma is erre vonatkozó döntéseket hoztunk a tanácsülésen” – fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A költségvetésmódosítás és kiigazítás legfontosabb tétele a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházra vonatkozik: 5,4 millió lejjel növelték az intézmény büdzséjét, ebből 4,3 millió lejt utalt bérköltségekre az Egészségügyi Biztosító Pénztár, 1 millió lejt kaptak a megyei közegészségügyi igazgatóságtól, 70 ezer lejt az igazságügyi orvostani intézettől, 31 ezer lejt adományként érkezett, 16 ezer lej bérbe adott ingatlanokból folyt be.
A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház uniós pályázatot készített elő és nyújtott be. A 14 millió lejes projektet a Nagy Infrastruktúra Operatív Programból (POIM) teljes mértékben finanszírozzák. A pályázat célja, hogy az intézmény növelje kapacitását az egészségügyi válságkezelést és a koronavírussal fertőzöttek ellátását illetően. A vissza nem térítendő támogatás összegéből a járvány idején szükséges védőfelszereléseket, orvosi berendezéseket vásárolnak, amelynek köszönhetően hatékonyabban és biztonságosabban tudják a betegeket ellátni. A koronavírus-járvány kezdete óta az intézmény 1,2 millió lejre vásárolt plusz védőszerelést, ennek utófinanszírozását is be tudják foglalni ebbe az uniós pályázatba, derült ki András Nagy Róbert menedzser tájékoztatójából. A kórházmenedzser elmondta még, hogy augusztus elején várható a moduláris sürgősség elindítása, ugyanis integrált rendszerben és hosszú távra berendezkedve szeretnék használni. Ugyanakkor a megyei tanács egy négyszobás sepsiszentgyörgyi tömbházlakást adott át a kórháznak, amely orvosoknak biztosított szolgálati lakásként fog működni.
Költségvetéskiigazításra volt szükség egy országos vidékfejlesztési programból finanszírozott pályázatnál, amelynek célja a maksai híd korszerűsítése, illetve a Maksa és Sepsibesenyő közötti 1,7 km-es földút teljeskörű átépítése és leaszfaltozása. A projekt összértéke 5,4 millió lej, ebből 3,5 milliót a kormány, 1,9 millió lejt Kovászna Megye Tanácsa biztosít. A munkálat kivitelezésére közbeszerzést hirdettek, négy ajánlat érkezett, a napokban zajlik a kiértékelés.
A járvány következtében elmaradó programok miatt összesen 250 ezer lejjel csökkentették a költségvetését a Háromszék Táncegyüttesnek és a Kovászna Megyei Művelődési Központnak. Az így nyert összeget vidéki kultúrotthonok és tanintézmények felújítására fogják fordítani.
A Gyulafehérvári Caritasszal társulva, Hargita, Kovászna és Maros megye közösen norvég alapos pályázatban vesz részt. A 10 millió lej értékű pályázat idős személyek családi környezetben való tartását célozza, valamint az önkéntesség népszerűsítését és szakemberek képzését is tartalmazza. A három megyét átfogó pályázat során a gyermekvédelmi és szociális igazgatóságra nem hárul anyagi teher, azt viszont vállalni kell, hogy 5 éven keresztül tovább viszik a program tartalmi részét.
Módosították a SERA Románia, a gyermekvédelmi igazgatóság és a megyei önkormányzat közötti szerződést, amely alapján három családi ház típusú gyerekotthont építenek, a koronavírus járvány miatt megtorpant munkálatok átadási határidejét meghosszabbították 2021. június 30-ig.
Átadták a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola számára a kézdivásárhelyi Achim András utcai óvoda épületét és az intézmény működtetését. A fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkozó intézményben jelenleg 10 óvodáskorú, 5 előkészítős kisdiák tanul az intézményben, 3 pedagógus felügyeletével. A tervek szerint felújítják az épületet, a benne levő szolgáltatásokat bővítik, határozták el a tanácsülésen.
Módosították a SepsiSIC támogatását lehetővé tevő szerződést, a turnék elmaradása miatt megmaradó összeget más célokra fordítaná a sportegyesület, a támogatás összértéke megmarad, költségvetésen belüli módosításról van szó, az elszámolási határidőt augusztus végére tolták ki – tájékoztatott Tamás Sándor.
Változott a Közrendészeti Hatóság összetétele, a kézdivásárhelyi Bartók Előd váltja Dezső Csongor volt megyei tanácsost, aki az Országos Számvevőszék vezetőtestületének tagja lett.